تبلیغات
درمان اعتیاد وب لژیون آقای فریدون جنابی - صورت مساله اعتیاد

صورت مساله اعتیاد


كنگره 60 اعتقاد دارد در كنار بازسازی جسم باید روان و جهان بینی فرد مصرف كننده مواد مخدر تغییر نماید . توضیح كامل و شرح صورت مسئله اعتیاد مقاله ای است كه توسط مهندس دژاكام در اولین كنگره سراسری پزشكی راهكارهای اعتیاد در سال 1378 نوشته و پذیرفته شده است .


روش‌تحقیق : با توجه به اینكه از اولین‌باری كه در سال 63 اقدام به ترك اعتیاد نموده بودم ، دوازده سال می‌گذشت ، پس از شكست‌های پی‌درپی و مطالعات بسیار در ترك اعتیاد با فرض اینكه سیستم‌های تخریب شده ضددرد و سیستم‌های تولیدكننده مواد شبه‌افیونی جسم من مجدداً باید راه‌اندازی گردد ، اقدام به كاهش مواد مصرفی خود طبق برنامه نمودم و به مدت 11 ماه موادمخدر مصرفی خود را به صورت كاهش پله‌ای و تدریجی تیپر نموده و به صفر رساندم تا به آرامی جسم من فرصت بازسازی خود را داشته باشد كه این كار در تاریخ 15/9/76 با موفقیت به پایان رسید ، كه این روز در واقع احیای دوباره من است. سپس این تحقیق روی افراد دیگری نیز انجام پذیرفت كه نتیجه تقریباً مشابه بود.ؤ به دلیل تحقیقات فراوان روی تعداد زیادی از مصرف‌كنندگان موادمخدر توانستم كنگره 60 را به‌وجود آورم و همچنان به مطالعه و تحقیقات خود ادامه می‌دهم .


یافته‌های پژوهشی : در این مقاله صورت مسأله اعتیاد فقط در مقوله جسم و فیزیولوژی انسان در دو بخش تحت عنوان عكس‌العمل‌ها یا اختلالات آشكار و عكس‌العمل‌ها یا اختلالات پنهان جسم انسان به‌طور خلاصه بررسی شده است. در مرحله عكس‌العمل‌های آشكار مسأله روشن است. اما در مرحله عكس‌العمل‌های پنهان(اختلال در تولید 12 ماده شبه‌افیونی بدن انسان) قضیه فرق می‌كند و همیشه مسأله نادیده گرفته می‌شود. طول این مرحله حدوداً 11 ماه است كه روی بالغ بر 50 نفر معتاد ترك كرده صادق بود. پس از این مدت ، مشكلاتی مثل خواب ، پرش عضلات ، بالا رفتن میل‌جنسی در عوض ناتوانی جنسی ، گریه كردن ، عدم میل به زندگی و . . . روبه تعادل می‌رود. شرح كامل در كتاب عبور از منطقه 60درجه زیرصفر به قلم نویسنده مقاله تقدیم می‌گردد .

عكس‌العمل‌های جسم در اثر قطع مصرف موادمخدر هرگاه شخص مصرف‌كنندة موادمخدر(تریاك و خانواده آن) به هر دلیل مصرف مادة خود را قطع نماید و یا به او نرسد ، عكس‌العمل‌های نسبتاً شدیدی در جسم او ظاهر می‌گردد. این عكس‌العمل‌ها شامل دو بخش عمده می‌باشد كه نكته كور درمان یا ترك اعتیادهای ناموفق و متداول امروزی در آن نهفته است .

الف : عكس‌العمل‌های آشكار ب : عكس‌العمل‌های پنهان

عكس‌العمل‌های آشكار یا به اصطلاح سم‌زدایی : در صورت نرسیدن موادمخدر به شخص مصرف‌كننده و یا قطع ناگهانی مواد ، عكس‌العمل‌هایی در جسم او ظاهر می‌شود كه بسته به نوع مواد مصرفی ، مقدار و تعداد دفعات مصرف در 24 ساعت ، معمولاً چند ساعت پس از دیر شدن نوبت مصرف آغاز می‌شود و اختلالاتی كه به آرامی شروع شده بود پس از 24 ساعت به اوج خود می‌رسد. این عكس‌العمل‌ها و اختلالات شامل موارد زیر است :

عرق كردنپرش پا
آبریزش بینیگرفتگی عضلات در پاها و گردن
عطسه های پی در پیبی خوابی
استخوان درد یا سم كشی در مچ پا و بازوهااسهال

 

با وجود این عوارض اگر از دارو هم استفاده نشود ، مكانیزم بدن حداكثر پس از یك هفته رو به تعادل می‌رود و پس از طی دو هفته به حداقل خود می‌رسد ولی باز ادامه دارند .

درمان در مرحله عكس‌العمل‌های آشكار یا به اصطلاح سم‌زدایی : برای كاهش عكس‌العمل‌های این مرحله می‌توان از روش‌های ذیل استفاده نمود : 1 ـ از طریق پزشك با استفاده از داروی مناسب ، مثل متادون (آمپول ، شربت و قرص)، ظرف یك‌هفته یا دوهفته دُز دارو را كاهش داد . 2 ـ كاهش موادمخدر مصرفی با استفاده از روش سنتی مثل استفاده از تنتور تریاك و یا آب شیرة تریاك كه باید ظرف مدت دوهفته مواد مصرفی را كاهش داد . 3 ـ از طریق سایر روش‌های حاشیه‌ای مثل طب سوزنی همراه با دارو و غیره . 4 ـ از طریق شلاق درمانی ، شلنگ آب ، زندانی كردن در منزل و غیره و هزار ترفند دیگر كه البته این روش بسیار مردود و غلط می‌باشد و كسانی كه با زور این كار را انجام داده‌اند ، تصور می‌كنند روش آن‌ها درست است و جواب می‌دهد ، در حالیكه در این مرحله زمان مسأله را حل می‌كند و مكانیزم بدن خودبه‌خود به حال تعادل می‌رسد كه البته زمان را فرد معتاد سپری می‌كند و از این مرحله موفق بیرون می‌آید . 5 ـ با استفاده از روش ترك یابویی یا سقوط‌آزاد : این روش مثل سقوط‌آزاد ، فرد معتاد بدون استفاده از هیچ دارویی مواد خود را قطع می‌كند و به این دلیل آن را معتادان ترك‌یابویی گفته‌اند ، چون انسان باید مثل یك یابو از نظر جسمی قوی باشد .

نتیجه‌گیری : این مشكلات هیچ كدام در وحلة اول منشاء یا علت روانی ندارند. به دلیل اینكه ریشه وجود این اختلالات ضعیف شدن سیستم ضددرد بدن انسان و عدم تولید یا بازدهی نامناسب سیستم‌های تولید مواد شبه‌افیونی و شبه مرفینی جسم انسان است. بایستی برای معالجه به‌گونه‌ای رفتار نمود تا این سیستم‌ها به آرامی كار خود را شروع نمایند. به عبارتی چشمه بایستی از خود جوشش داشته باشد. با آب ریختن درون چشمه‌ای كه متروكه شده نمی‌توان آن را به جوشش آورد. به دیگر سخن استفاده از داروهای عادت‌آور و مخرب باعث نابودی چشمه‌های درون بدن می‌شود . برای ترمیم این سیستم تجربه نشان داده است در صورت برنامه‌ریزی صحیح می‌توان با طی مسافت زمانی حدود 11 ماه به 90% تعادل از نظر جسمی رسید. با تعادل جسم ، روان هم به تعادل می‌رسد. 10% بقیه در طول زمان حل می‌شود كه البته مشكل جهان‌بینی یا نگرش فرد نسبت به خودش و جهان پیرامونش هنوز به قدرت خود باقی است و اگر این مشكل هم حل نشود با برطرف شدن كلیه مشكلات جسم و روان دوباره شخص به اعتیاد روی می‌آورد .

درمان این مرحله : 1 ـ می‌توان بدون دارو و مواد مصرفی این مرحله را طی نمود كه از نظر بازگشت به اعتیاد بسیار خطرناك است و اگر شخص به اعتیاد خود برگردد ، كاری طبیعی انجام داده است و اگر به اعتیاد برنگردد عملی غیرعادی و فوق‌العاده انجام داده است. البته شخص تا یك‌سال راندمان كاری مناسبی ندارد. از نظر جنسی ناتوانی پیدا می‌كند و مشكلات زیادی دارد. در این مرحله در اثر قطع مواد شوك مخرب بر جسم و روان شخص وارد می‌شود كه بعضی از تخریب‌ها تا پایان عمر شخص هم به تعادل نمی‌رسد . 2 ـ می‌توان از روز اول قطع مواد با جایگزین كردن داروی مناسب ، كه داروها بایستی داروی اصلی و مخصوص ترك اعتیاد باشد ، این مرحله را در فاصله زمانی 6 تا 11 ماه طی نمود و به آرامی دُز دارو را كاهش داد و به صفر رساند . 3 ـ برای معتادان تریاك می‌توان موادمخدر مصرفی فرد را در طی زمان كاهش داد و به صفر رساند و این مرحله شایسته است در 11 ماه طی شود . 4 ـ برای معتادان هرویینی و تزریقی‌ها بایستی مصرف هرویین به مدت یك‌هفته یا حداقل سه‌روز كاملاً قطع شود ( در صورت ضرورت 100 میلی‌گرم تریاك به صورت خوراكی ) و سپس 500 میلی‌گرم در دو وعده به صورت خوراكی مصرف شود و سپس به صورت تدریجی تیپر شود تا به صفر برسد. تریاك به صورت خام متناسب با دستگاه گوارش همه نیست و بایستی تریاك پخته شود تا قابل هضم باشد (برای پخته شدن ، تریاك را روی شعلة كبریت یا منبع حرارتی دیگر قرار می‌دهند).
نكته : خارج از بحث‌های قانونی و حقوقی ، من به تجربه دانستم هیچ دارویی مناسب‌تر ، قویتر ، كامل‌تر ، ارزانتر و مفیدتر از خود تریاك برای ترك اعتیاد یك معتاد فعلاً وجود ندارد .

طرح كلی درمان معتادان

شایسته است ما در طرح پیشگیری ، درمان و مهار اعتیاد ، مانند باطری اتومبیل عمل نماییم. به عبارتی ما با نیروی اولیه خود ، نیروگاه نسبتاً بزرگی را به كار می‌اندازیم و كنار می‌رویم. درست مثل باطری ، موتور ساكن اتومبیل را روشن می‌كند و كنار می‌رود. البته موتور هم پس از روشن شدن باطری را شارژ می‌نماید تا برای راه‌اندازی بعدی آماده گردد. ما هرگز نمی‌توانیم نقش باطری و موتور را به عهده بگیریم. اگر به فرض محال از تمام پزشكان استفاده نماییم ، قرن‌ها طول خواهد كشید تا بتوانیم تمام معتادان موجود را معالجه نماییم كه البته با روش‌های متداول دوباره همة آن‌ها به اعتیاد خود برخواهند گشت . در حقیقت ما هسته‌های گروه درمانی به وجود می‌آوریم و از انرژی خود مصرف‌كنندگان برای اداره آن با دادن اطلاعات به آن‌ها بالاترین استفاده را می‌كنیم. درست مثل زدن اولین ضربه به ساچمه‌هایی كه پشت سرهم با فاصله كمی قرار دارند . این روش مثل تصاعد حسابی با كمترین هزینه و بالاترین راندمان عمل خواهد نمود. انشاا...

درمان به صورت كامل : ترك اعتیاد بسیار آسان است. آنقدر آسان كه هر معتاد چندین بار این كار را انجام داده است و تجربه كافی دارد ! اما در این طرح هدف ما درمان و بهبودی كامل فرد معتاد می‌باشد كه از زاویه دیگری كه به حقیقت نزدیك‌تر باشد ، به موضوع نگاه خواهیم نمود و روشی كاربردی را مطرح می‌نماییم . برای درمان و معالجه فرد معتاد ما باید سه پارامتر در انسان را مورد توجه قرار دهیم كه بایستی این سه پارامتر هم‌زمان و به موازات هم جلو بروند و چنانكه یكی از این مؤلفه‌ها ناقص باشد مشكل فرد معتاد حل نخواهد شد و درمان حاصل نمی‌گردد .

این مؤلفه‌ها به شرح زیر می‌باشند :
الف : جهان‌بینی انسان ب : جسم انسان ج : روان انسان

برای مثال اگر فردی در جهان‌بینی خود به پوچی برسد ، چنانكه مشكل جسم و روان او حل بشود ، بازهم به طرف اعتیاد كشیده خواهد شد .

حل مشكل جسمی 11 ماه

حل مشكل روانی 11 ماه

حل مشكل جهانبینی متفاوت

 

جدول زمانی برای رسیدن به حدود ۹۰٪ سلامتی
در این طرح بیشتر روی پارامتر مشكل جسمی بررسی‌های لازم انجام گرفته كه بایستی هم‌زمان با آن برای اصلاح مسأله جهان‌بینی و مسأله روانی كلاس‌های ویژه آموزش ، سخنرانی و مشاوره‌های لازم انجام پذیرد. در ضمن با حل مشكل جسمی به میزان قابل توجهی مسأله روانی هم خودبه‌خود حل می‌گردد. چون با طول درمان حساب‌شده ، سیستم‌های از كارافتاده جسم شخص معتاد بهبودی یافته و شخص به حال تعادل نزدیك می‌گردد .

مراحل اجرای طرح در سازمان‌ها : الف ـ جلسه توجیهی برای مدیران و آشنایی با مقولة اعتیاد جهت اقدامات پیشگیری و درمان معتادان و جلب حمایت آنان از معتادان خواستار ترك اعتیاد . ب ـ برگزاری جلسات سخنرانی برای كلیه كاركنان همراه با پرسش و پاسخ به منظور پیشگیری ، درمان و مهار اعتیاد . ج ـ به مدت یك‌سال به كاركنان فرصت داده شود تا برای درمان اعتیاد خود اقدام نمایند. البته این عمل بایستی توسط مدیران به وسیله بخشنامه یا هر اقدام دیگر انجام پذیرد تا بدین ترتیب راه برای داوطلبان درمان اعتیاد باز شود و بتوانند خودشان را معرفی نمایند . د ـ ایجاد پایگاهی در سازمان‌ها برای تشكیل كلاس‌های آموزشی و مشاوره‌ای ، جهت درمان ، پیشگیری و مهار اعتیاد تا همه روزه در ساعات خاصی در این محل‌ها توسط خود مصرف‌كنندگان عملیات گروه درمانی انجام پذیرد. البته مصرف‌كنندگان در شیفت‌های خاص به گروه‌های خاص تقسیم‌بندی می‌شوند. ه ـ در اختیار گذاشتن كتاب ، بروشور ، جزوه ، نوار كاست ، فیلم و . . . به پایگاه‌ها ، به منظور درمان ، پیشگیری و مهار اعتیاد ، كه هزینة آن توسط سازمان یا مصرف‌كنندگان انجام پذیرد . و ـ در این پایگاه‌ها به مصرف‌كنندگان كه گزینش می‌گردند ، آموزش لازم داده می‌شود تا به درمان خود و دیگران بپردازند . لازم به توضیح است كه در سازمان‌ها تحت هیچ شرایطی نمی‌توان از ترك سریع استفاده نمود. چون در ترك سریع بایستی فرد در منزل باشد و تا یك‌ماه اصلاً قادر به كار نخواهد بود و پس از یك‌ماه تا یك‌سال بازهم راندمان كاری ندارد و شخص با كوچكترین حركتی از كنترل خارج می‌گردد و این برای نیروهای حساس بسیار مسأله‌ساز خواهد بود و می‌تواند نظم سازمان را مختل نماید .

الف ـ نامزدهای اعتیاد : كسانی هستند كه از موادمخدر به صورت تفریحی استفاده می‌كنند. این گروه مطمئن هستند و تصور می‌نمایند واقعاً هرگز معتاد نخواهند شد ! این افراد معتادان آینده خواهند بود !

راه‌حل پیشگیری شایسته است از نظر اطلاع و شناخت و آگاهی به صورت واقعی محاسن و معایب اعتیاد را برای آن‌ها بشكافیم تا بدانند آنچه نمی‌دانند. این گروه در اولویت قرار دارند و از اهمیت خاصی برخوردارند .
راه‌حل اجرایی برگزاری جلسات سخنرانی در كارخانه‌ها ، ارگان‌ها ، سازمان‌ها و میزگردهای تلویزیونی ، جراید ، آموزش معلم‌های پرورشی مدارس و كتاب‌های درسی .

جلسات سخنرانی باید توسط افرادی باشد كه مردم حرف‌های آنان را از دل و جان قبول داشته باشند ، نه افرادی كه به مصرف‌كنندگان ناسزا بگویند و مردم را بترسانند .

ب ـ گروه معتادانی كه از اعتیاد خود خرسند هستند : این گروه تصور می‌كنند به یك ماده جادویی دست یافته‌اند و لذت می‌برند و حتی تصور می‌كنند انسان‌هایی كه از این ماده جادویی استفاده نمی‌كنند باید چیزی كم داشته و یا انسان‌های كم‌خردی هستند. این گروه یا در اوایل كار هستند و اعتیاد برای آن‌ها كار انجام می‌دهد و یا در اعتیاد غرق شده‌اند و بسان زنبارگانی هستند كه عجوزه را جوان می‌بینند .

راه‌حل اول : ما فعلاً از نظر درمانی هیچ كاری برای این گروه نمی‌توانیم انجام دهیم مگر اینكه از نظر اندیشه ، نقطه تفكری در آن‌ها به وجود آوریم تا شاید روزی این نقطه تفكر بزرگتر گردد .

راه‌حل دوم : مهار اعتیاد مبحث جدیدی است كه به جز درمان و پیشگیری در حال وارد كردن آن در فرهنگ اعتیاد می‌باشیم. چون عملاً پله مناسبی خواهد بود برای ترك اعتیاد این گروه. در مهار اعتیاد به فرض اگر بتوانیم حركتی انجام دهیم تا فردی كه مثلاً روزانه 17 بار به خودش تزریق می‌كند و یا 200 عدد قرص می‌خورد و یا دو مثقال (5/9 گرم) تریاك یا شیره می‌خورد ، 17تزریق خود را مثلاً به 3 تزریق برساند و در همان وضع بماند ، به هر حال كار مناسبی انجام داده‌ایم و بین بد و بدترین ، بد را انتخاب می‌كنیم و این خود باعث كاهش میزان تقاضای موادمخدر می‌گردد و شخص هم در حالت تعادل بهتری قرار می‌گیرد و ممكن است برای مرحله بعدی ترك یا درمان آماده گردد و یا به او برای تزریق سرنگ بدهیم تا ناقل بیماری ایدز و هپاتیت در جامعه نباشد و هزینه‌های سنگین را برای درمان جامعه به وجود نیاورد . (كاهش آسیب)

ج ـ گروه معتادان خواستار ترك اعتیاد : این گروه معتادانی هستند كه از اعتیاد خود در رنج دائم به سر می‌برند و هرچه تاكنون تلاش كرده‌اند راهی برای رهایی از اعتیاد پیدا نكرده‌اند این افراد همان گروهی هستند كه جویای كمك ما می‌باشند و ما می‌توانیم برنامة مشخص و نسبتاً صحیحی را برای درمان آن‌ها اجرا نماییم . در اینجا قبل از مطرح كردن راه‌حل ، بهتر است موادمخدر مورد نظر را به طور خلاصه ذكر نماییم :

هرویین : كه با روش‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد : 1 ـ تزریق در رگ : معمولاً به دست‌ها تزریق می‌شود و در نهایت به كیسه‌خونی (رگ‌های ناحیه كشاله ران) منتهی می‌گردد . 2 ـ دودی : روی زرورق دود می‌شود . 3 ـ دماغی : توسط بینی بالا كشیده می‌شود .

تریاك : كه به روش‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد : 1 ـ تزریق در داخل رگ : در ایران كمتر تزریق می‌شود ولی مرسوم می‌باشد . 2 ـ كشیدن : با ابزارهای متفاوت دود آن كشیده می‌شود . 3 ـ خوراكی : به صورت خام خورده می‌شود ( در معده دیر حل می‌شود ولی امروزه ، به ویژه در نسل جوان ، بسیار زیاد شیوع پیدا كرده است.)

شیرة تریاك : نوع اصل آن از جوشاندن سوخته تریاك به دست می‌آید طریق استفادة آن مشابه تریاك بوده ، اما خیلی قویتر از تریاك است. 2 تا 3 برابر تریاك ایجاد نشئگی می‌كند. چون در معده سریع حل می‌شود بیشتر به صورت خوراكی مصرف می‌شود . چرت‌آور است. با نگاری و قلیون كشیده می‌شود .

قرص ، دارو و آمپول (خواب‌آورها ، مسكن‌ها و آرام‌بخش‌ها) : گاهی ترك اعتیاد آن به مراتب سخت‌تر از تریاك و هرویین می‌باشد و تخریب وحشتناكی روی انسان ایجاد می‌كند و پس از قطع ناگهانی ، شخص ممكن است در روز چندین‌بار دچار غش و تشنج شدید گردد. افرادی یافت می‌شوند كه در روز 200 تا 300 قرص می‌خورند و هر چه آمپول هم گیرشان بیاید تزریق می‌كنند. در حقیقت این افراد هرچه گیرشان بیاید مصرف می‌كنند و چند مصرفه هستند. از سر كشیدن شربت‌های گوناگون كه دارای مواد افیونی هستند خودداری نمی‌كنند .

مقابسه اثرات مصرف موادمخدر در بدن انسان به‌طور تقریبی : 1% گرم تزریق تریاك = 1 گرم خوردن تریاك = 10 گرم كشیدن تریاك

گروه معتادان خواستار رهایی شامل افراد زیر می‌باشد :

معتادان شاغل : به مصرف‌كنندگانی گفته می‌شود كه به كار مشغول هستند. مثل كارگران ، كارمندان ، دانشجویان ، پیشه‌وران و . . . برای این گروه درمان به روش ترك تدریجی پیشنهاد می‌گردد. چون در اثر ترك سریع عملاً قادر به انجام كارهای محوله خود نیستند و این موضوع باعث می‌گردد كه مجدداً به طرف مصرف مواد كشیده شوند. برای مثال اگر مصرف‌كننده‌ای صافكار باشد ، پس از قطع مواد تا یك‌سالی قادر نیست كار خود را به نحو احسن انجام دهد و بی‌حوصله است. به هرحال روزی به خودش خواهد گفت : اگر امروز یك‌ذره مواد مصرف كنم ، كارم را تند و سریع انجام می‌دهم و این خود آغازی برای بازگشت به مصرف مواد خواهد بود. طول درمان 10 ماه می‌باشد .

نكته : در این مرحله افراد معتاد با مشاوره لازم و گزینش و تقسیم‌بندی می‌گردند. ممكن است برای بعضی افراد روش‌های ویژه‌ای كه خارج از برنامة ترك‌تدریجی باشد ، اعمال گردد.

معتادان بیكار : 1 ـ می‌توان از ترك سریع با دارو یا بدون دارو و یا با استفاده از مواد ، مرحلة اول را طی نمود . 2 ـ می‌توان از ترك تدریجی استفاده نمود. البته به اوضاع و احوال و شرایط فرد بستگی دارد .

نكته : به این معتادان حداقل تا 11 ماه نمی‌توان مسؤولیت‌های سنگین واگذار نمود. شایسته است اول برادری خود را ثابت نمایند و از گروه‌درمانی هم ، بایستی استفاده نمود .

معتادان آخر خطی : به گروهی از معتادان گفته می‌شود كه همه‌چیز خود را از دست داده‌اند. كار ، خانواده ، دوستان ، سرمایه ، حتی جایی برای خوابیدن هم ندارند .

پیشنهاد : این گروه به مراكز ویژه‌ای هدایت شوند و حداقل تا یك‌سال به آن‌ها هیچ مسؤولیتی واگذار نگردد و اگر رو به بهبودی رفتند ، از طریق كمك‌های غیرنقدی مورد حمایت قرار گیرند . در خاتمه چنانكه دبیرخانه همایش هزینه‌های مربوطه را بپذیرند تا 10 نفر از مصرف‌كنندگانی كه درمان شده‌اند می‌توانند در همایش حاضر شوند و صحبت نمایند .

نكته : خارج از بحث‌های قانونی و حقوقی ، من به تجربه دانستم هیچ دارویی مناسب‌تر ، قویتر ، كاملتر ، كم‌خطرتر ، ارزانتر و مفیدتر از خود تریاك برای ترك اعتیاد یك معتاد فعلاً وجود ندارد .Hypothesis of Narcotics Addiction

This article was accepted in the first nationwide medical congress on procedures of treating Narcotics Addiction
Science is not complicated; everything has a key it is appropriate that substance abusers be treated based on the Hypothesis of NarcoticAddiction
Contents

-Summary of the article -Physiological aspects -Physical reactions as a result of discontinued usage of Narcotics (opiate family) -Visible symptoms or Detoxification phase -Treating visible symptoms in Detoxification phase -Invisible or hidden symptoms of the body -Treatment for invisible symptoms of the body -The overall procedures on treating substance abusers -Perfect treatment -Executing phase of the procedures for all organizations -Categorizing substance abusers -Candidates for Narcotic Addiction  -Substance abusers who want to quit their Addiction -Unemployed Substance Abuser -The end of the road Substance Abuser

Summary of the Article
Name of the article: Hypothesis of Narcotic Addiction and categorizing Substance Abusers

Objective: This article presents the view point that treating or quitting Narcotic Addiction (opiate family) is impossible within one or two weeks and that all popular methods practiced by doctors are not correct, since then treatment has not been completed the negative result from the test (urine test) makes no difference

Preface

I was a substance abuser myself for 17 years. Aside from smoking opium, I also ate 5 to 7 grams of opium daily. I attempted to quit my addiction several times using different methods but was unsuccessful. Because I am an engineer and a researcher, I conducted a research on my own substance abuse problem. The result is that quitting Narcotics in a short time is impossible as the damage done on the opiate like producing system of the body is extensive Research procedures

Since 12 years had passed from the first time I attempted to quit my opium addiction, and after many failures and studies on different procedures, assuming that opiate producing system of my body had to be regenerated, I started tapering my opium consumption according to a time-table and within 11 months I completely stopped using opium. My body’s opiate like system gradually recovered and on October 1996 I finally achieved my goal. This day is in fact my new birthday. Afterworld, this method was tried on other substance abusers, successfully. Due to my extensive research on Narcotics Addiction, I became a drug counselor in Aftab NGO and continued my work in this field Research findings
In this article the hypothesis of quitting Narcotic Addiction (opiate family) concerning the physique of human being is discussed. It is divided into two sections, visible symptoms and invisible symptoms. The first section or detoxification the problems are straight forward, but in the hidden symptoms (dysfunction of 12 opioid like substances produced in the body) the situation is different and they usually go unnoticed. The duration of this phase is approximately 9 to 10 months which has been verified 50 EX-Addicts. After this period has passed, symptoms like sleeping patterns, muscle spam, increased sexual desires and sexual dysfunctions, crying, indifference towards living and etc improves Full details are available in the book crossing the zone 60 degrees below zero written by myse 

Addiction is dependency on medication

Some have this view that addiction is drug dependency. If this is true, then again it must be determined why the person must use this medication and which part of the body benefits from this drug. The scientific method of eliminating this addiction and its treatment protocol must be discovered  In my view, there are 3 main factors involved in a successful Treatment method
a)     Body b)     Psyche (mind c)     Spiritual or philosophical outlook on life: all that we perceive, feel, understand and receive from the whole Universe

When a person uses any kind of Narcotics or medications on a daily basis for more than 3 years, he or she has damaged the bio-chemical opiate production system which produces Narcotic like substances naturally in the body. External narcotics have replaced internal narcotics of the body; as a result of this, when the external usage is discontinued or suddenly stopped, there would be reactions or symptoms which could be divided into two categories
a)     Visible symptoms b)    Invisible symptoms

A) Visible symptoms

In the case of lack of Narcotics in the body (opiate family) sudden withdrawal, certain physical reactions appear in the body depending on the kind of Narcotics, frequency of usage and the amount used in each intake. These symptoms are
 Frequent sneezing Insomnia  Runny nose  Bone ache, wrist, and muscle ache Excessive sweating Frequent yawning  Diarrhea

If no medication is used to treat these symptoms, the immune system of the body naturally heals itself and move towards balance within two weeks, but some of them still continue
Treatment for visible symptoms There are many methods of treating the visible reactions of withdrawal that are, in fact harmful to the body as they impact a shock on the narcotic producing system in the body and this damage could be permanent In other words external narcotics that have replaced the internal ones, act as a pillar in the balance of the addict. Sudden withdrawal means, the pillar support is taken away, and the collapse of the system follows We should repair the system slowly and gradually so that an internal pillar is ready to replace the external one

A few methods are as follows     Using medication under a doctor’s supervision for a period of one or two weeks    Using acupuncture along with medication     Decreasing the Narcotics consumption in one or two weeks     Violent method like confinement by force, physical punishment or chaining one to a bed        Detoxification which is very harmful     Cold turkey or sudden withdrawal    Sports treatment, Music therapy, Magic therapy, Spirit therapy 
Apparently all the above mentioned methods are effective to treat the physical symptoms, because if a urine test is conducted, the result would be negative. This means no trace of Narcotics can be found in the addict’s urine, leading to a false assumption that the physical treatment or healing process has been accomplished, and the addict’s other major issues such as psychological, mental and behavioral problems must be tackled. For example since the person doesn’t have diarrhea any more, it mean he has been cured and he no longer has any other physical problems!!? I’m surprised by this much misunderstanding and misconception of the experts in this field.

B) Invisible symptoms
This phase or stage is the most sensitive and crucial part of the healing process and has been constantly ignored by the specialists and experts. They have not been paying attention to this important factor and don’t know how long this process takes. Of course the reactions or symptoms in this phase also existed in the first stage but less attention was given to them. For example someone who is having diarrhea and stomach pain, and is constantly going to the bathroom, doesn’t notice his depression
These invisible symptoms include
    Depression     Hopelessness     Isolation    Indifference or lack of motivation in life    Impatience or lack of tolerance      Excessive Exhaustion     Insomnia     Laziness     Forgetfulness  Abnormal crying  Awaking of sexual desires  Premature ejaculation

An important point

The above mention symptoms do not have psychological roots in the early stages: where as the majority of the specialists diagnose these problems as psychological and attempt to treat them by talk therapy or using group therapy. However these disorders are caused by the deterioration of the body’s anti-pain system and Opiate like production system’s lack of producing the vital substances needed for proper functioning of the body. The treatment should be done in a way that all these systems gradually restart their production and all those sleeping, anti-depressant’s pills that are supposed to help the patient, only damage these Morphine like system deeper and deeper. In other words by pouring water into a dry spring, you can’t get the spring to start flowing again, and a prop solution must be found. These days we come across many Narcotic addicts that are consuming all kinds of pills along with their own drugs because they had attempted to quit their addiction by these drugs and relapsed back into addiction with more substance abuse. Some of them consume up to 400 pills a day which is very hard to imagine According to our experience to repair and rebuild this opiate like system of the body and to achieve 90% of a successful recovery we must follow a proper guideline in a period of 11 months. Having a balanced physiology, a balanced mentality is achieved also and only leaves the spiritual outlook on life which must be revived by attending group therapy classes every week. It needs to be mentioned that if this spiritual view is not recreated, then re-laps back into addiction is almost certain
Treatment or curing the invisible symptoms Treatment at this stage is using one method but with two kinds of substitution
a)     Substitution using a standard medication b)    Using the Narcotic itself

Using the Narcotics itself
For this method, first the daily dosage and number of daily intakes must be determined within a week. There is no need to reduce the initial amount in the beginning because it will imbalance the person and causes more problems at the start of the journey. This gradual tapering will do the reduction very quickly anyways. Tapering stages must be every 21days or every 3 weeks .In the first week a little discomfort is felt, in the second week conditions become normal, and in the third week once again intoxication happens, and the person is ready for the next tapering In the duration of the journey, problems like lack of sleep, agitation and depression can appear, but we must remember that these are very minor problems and patience is needed. The body can make up for the Narcotic reduction very quickly and even some health condition such as Hepatitis, indigestion, chronic depression and irregular heart beat of some patients are cured after 11 months journey. The use of medications such as sleeping pills, anti depressants and relaxants can prevent a successful recovery Reduction amount Overall the reduction or tapering at each stage must be 20% of the total amount used at that stage, and if the number of daily intakes is more than one, then it’s recommended that within 51/2 months only one intake per day be consumed
Attention: outside of legal issues, I have experienced this knowledge that there isn’t any Drug or Narcotic as powerful, beneficial, complete, safe and healing as opium in the world. Since it is a compound of 25 useful Alkaloids, it is the best replacement for Heroin, Crack Cocaine, Cocaine, Crystal Meth and other pills Outside of legal and moral discussions I believe there is no drug better than Opium and if there is, I am not aware of it
The overall procedures or treating substance abusers It is advised that in this program of prevention, cure and curbing addiction, we behave like a car’s battery. In other words with our primary force, we generate a power plant and then just stand aside, just like the car’s battery. It starts up the engine and then moves aside. Of course the engine recharges the battery after it’s turned on; so that it is ready for next time. We can never take on the roles of the engine and battery. Even if we use all the doctors in the country, it would take centuries to treat all the substance abusers which of course would relapse back into addiction with the current treatment methods. In reality, we create networks of group therapy made up of substance abusers themselves, whom are given the necessary information to manage themselves. This method has the highest rate success with the least amount of input. Perfect Treatment: Quitting substance abuse is easy. It is so easy that every addict has done it a few times and has enough experiences about it. But in this project, our purpose is full recovery and a perfect cure. Therefore we are introducing a practical method.   To treat a substance abuser three factors must be taken into consideration and these three must progress equally and at a same pace. If any one of these three factors is incomplete or dysfunctional, a successful recovery will not be achieved. These factors are   a) World view (of substance abuser) b) Physique (of substance abuser) c) Psyche (of substance abuser)

For example if someone reaches a deadened in the meaning of life and living, even if his psychological and physical problems are solved, he would once again go back to narcotic addiction

The timetable for attaining 90% of health
In this plan more focus is given to physical issues and a long side of it, to improve psychological problems and our way of thinking, classes, counseling and lectures must be attended In addition, when physique is improved, psyche would also improve and in due time, the optimum balance is achieved

Steps to execute the project in any organization

a)Introduction session for management on how to educate and treat substance abusers who are willing to give up their habits, plus educating the managers about the nature of substance abuse and its prevention

b)Organizing seminars for all the employers on prevention, cure and curbing substance abuse, including question and answer segment

c) Give the employers who are substance abusers about a year to treat their illness. Of course this should be done with the support of the management so that individuals who have this problem come forward comfortably

d)Creating a centre in each organization for counseling, education, prevention and curbing substance abuse:Conducting daily classes run by the Ex-addicts, group therapy and other services
e)Availability of educational materials such as: tapes, CDs, brochures, DVDs and etc; on substance abuse
f)In these centers, training is provided for substance abusers to play a role in their own treatment and also assisting others It is necessary to mention that under no circumstances can we benefit from a sudden withdrawal especially in the working environment. Because that person will not be able to work for a month and has to stay at home, the performance is affected for about a year and imbalances might happen which can disturb the peace in the working environment Categorizing substance abusers
a)Candidate for substance abuse
                                                            These are people that use Narcotics leisurely, and are confident that they will not get addicted to it. These groups are substance abuser of the futur                                                                                Prevention method:it is necessary to explore all the true attractions and disadvantages of substance abuse for this group of abusers, since they are a priority and have special importance                                   Practical solution:conducting lectures in factories and organizations, televised round-tables media coverage and educating public school’s teachers The lecturers must be individuals who are accepted by people whole heartedly and their words are supportive and encouraging not the type that attack drug users verbally and treat fear in people
b)Group of substance abusers who are satisfied with their addiction This group of abusers assume that they have discovered a magical substance, and are enjoying their addiction, and even think that other people are missing out on this amazing discovery. This group are on the beginning of the path and are drowned in their addiction and are like a womanizer who sees an old has as a beautiful young woman
First solution:For now, we can’t treat this group unless we change their way of thinking gradually     Second solution (curbing substance abuse):curbing substance abuser is a new discussion which we are integrating into the culture of addiction, along with cure and prevention. It is a practical step to treat this group of substance abusers.                                                                                                             Let’s assume we can apply harm reduction here, for example a person injecting 17 times a day or taking 200 pills a day, coming down to 3 times a day (injecting) or 20 pills a day; and remain on that dosage. This is damage control and in choosing between bad and worse, we have chosen bad. This reduction causes a better overall balance (mentally, physically) and prepares the user for further tapering. Distributing syringes can also reduce the chances of contracting aids, Hepatitis in the society.

c)Substance abusers who want to quit 
This group of substance abusers constantly suffer from their addiction, and no matter how much they have tried, they haven’t been able to quit their habit. This group is seeking our assistance and we can implement a treatment plan for them Before disusing the solution, we should mention the types of narcotics relevant in our plan                                                                   Heroin method of usage  injection in vein (usually on the hands  smoking  snorting in the nose (sniff

Opium methods of usage injection in vein rarely used in Iran Smoking using different tools eating raw opium (very popular among young people 
Shireh (produced from boiling opium) methods of usage                            the methods of usage is similar to opium, but it is 2 or 3 times stronger

Pills, Drugs, Ampoules (sleeping, relaxants, anti-pains pills 
Sometimes quitting these medications is much harder than quitting Opium and Heroin and cause extensive damage and after sudden withdrawal; the person might faint or get convulsions a few times daily. There are some people who consume more than 300 pills daily. In fact they consume whatever they can get their hands on, the four main acts (THC, Opium, Heroin and Pills)   Comparing the effects of narcotics on the Human Body Injecting 0.1 gram of Opium=eating 1 gram of Opium=smoking 10 grams of Opium

Group of substance abusers wanting to quit consist of the following three categories

 Employed addicts  Unemployed addicts End of the line addicts

Employed abusers: These are addicts who are working full time like workers, students, professionals and etc The gradual tapering method is recommended to treat this group’s addiction. Because sudden withdrawal unable them to fulfill their career responsibilities. The duration of treatment is 11 months
Unemployed abusers: They can be treated with medications gradually, depending on the conditions of the addict
Note: they should not be given major responsibilities for about 10 months

End of the line abusers: These are individuals who have lost everything in life e.g. family, work, friends and wealth. They don’t even have a place to sleep and rest
Suggestion: They must be referred to special rehabilitation centers and be supported financially for up to a year. They must not heavy responsibilities. They should attend group therapy sessions given by rehabilitated individuals An important point: outside of legal and logistical issues, I have experienced this crucial knowledge, that no drug is as strong, complete, inexpensive, useful and safe as Opium is, for curing an addict’s addiction
Written by: Hossein Dezhakam


  • paper | چاله | قدس