تبلیغات
درمان اعتیاد وب لژیون آقای فریدون جنابی - جلسات هفتگی لژیون۲۴(جهانبینی ۱ و ۲)
امروز سه شنبه مورخ ۹۶/۰۵/۲۴ کارگاه آموزشی با موضوع جهانبینی ۱و۲ با کمک راهنمایی آقای فریدون جنابی و نگهبانی محمد حیدری و استادی مهدی عباسی و حسن مددپور در لژیون ۲۴ راس ساعت ۶.۳۰ آغاز به کار نمود و اعضای لژیون به صورت کوتاه مشارکت نمودند که خلاصه عملکرد در این وب لژیون مکتوب گردید.

به نام قدرت مطلق الله

خلاصه سخنان نگهبان و استاد جلسه :
سلام دوستان محمد هستم یک مسافر و نگهبان جلسه 
سلام دوستان امیدوارم که حالتون خوب باشه قبل از شروع جلسه از شر بزرگترین دشمن خودمان که جهل و نا آگاهی خودمان است به قدرت مطلق الله پناه میبریم و میخوایم که ما را از تاریکی به سمت روشنایی رهنمون بده .

مبحث امروز در مورد جهانبینی است که در نگاه اول خیلی ساده و آسان به نظر میرسد ولی به طور عمیق و مفهومی که به آن بنگریم میبینیم که به همین سادگی هم نیست که اول از همه با مفهوم سفر و سفرهایی که در کنگره انجام میشود را توضیح میدهیم .

سفر :سفر کردن یعنی حرکت از یک مبدا مشخص و معلوم به یک مقصد معلوم و مشخص که مبدا ما در موضوع اعتیاد ورود به کنگره و صورت مساله اعتیاد است و مقصد ما سلامتی جسم و روان و رهایی از بند اعتیاد است.

در کنگره ۶۰ ما سه سفر داریم که سفر اول مصرف مواد تا قطع آن و سفر دوم قطع مواد و رسیدن به خود یعنی شناخت خود است و سفر سوم رسیدن به خود تا رسیدن به خدای خود که مدت سفر اول ۱۰ الی ۱۳ ماه جسم و روان سلامت میشود در صورت درست سفر کردن و سفر دوم شاید ۱ ماه شاید ۲ سال بتواند خود را بشناسد بعد از تزکیه و پالاش و آموزش های مکرر و سفر سوم زمان مشخصی ندارد چون این مرحله وارد یعد های دیگری میشود و حال میپردازیم به مفهوم جهانبینی.

جهانبینی چیست با چه مفهومی دارد یا به طور ساده چگونه تعریف میشود ؟

جهانبینی یعنی ادراک و احساس و دریافت ما از جهان بیرون و درون یعنی دیدی که ما نسبت به خودمان داریم یا چیزهایی که در اطرافمان میبینیم یا همین زندگی روز مره و شناخت آن و حس آن و آن چیزی که ما یاد میگیریم و برداشت میکنیم میشود جهانبینی.

جهانبینی شامل دو بخش است :درون و بیرون

جهانبینی بیرون :دید ما نسبت به جهان هستی و درک آن و شناختن تک تک اجزای هستی 

جهانبینی درون: شناختن خودمان و درک و احساسی که نسبت به خودمان داریم یعنی زمانی که ما بتوانیم درک کنیم که ما چگونه انسانی هستیم و از نظر اخلاق رفتار و افکار و احساس چگونه عمل میکنیم میشود جهانبینی درون .

حال میرسیم به جهانبینی درون که خود شامل دو بخش است :صور آشکار و دیگری صور پنهان و اینجا صور به معنای اشکال و صورت است .

صور آشکار:یعنی آن چیزی که قابل رویت است و دیده میشود و قابل لمس است مانند جسم انسان یا اشیاء

صور پنهان:آن چیزی که قابل رویت نیست و قابل لمس نیست مانند نفس ،روح،ارشو،ذهن،عقل،حواس پنجگانه درونی 

حال میپردازیم به صورهایپنهان که یکی از مهم ترین آنها نفس میباشد که آن را توضیح میدهیم و به مراحل نفس میپردازیم .

نفس چیست یا چگونه تعریف میشود؟

نفس یعنی خود انسان ،نفس آن چیزی است که در ظاهر و باطن خواسته دارد گاهی خواسته ها معقول و گاهی نامعقول است ولی در کل همیشه خواسته دارد در تعریف نفس گفتیم آن چیزی ،چرا ؟ چون که نفس از ماده نیست یا جسم نیست یا شی نیست نفس چیزی پنهانی است دیده نمیشود ،نفس رابط بین عقل و جسم ماست یعنی به عقل دستور میدهد عقل اگر سالم باشد برسی میکند آن دستور را و به جسم منتقل میکند تا انجام شود آن دستور اگر نفس سالم نباشد و پر از نا خاصی ها باشد یا مثل یک شخص معتاد درگیر مصرف باشد دیگر عقل هم تابع نفس خطا کار میشود چون مجبور است و نفسم ‌هم که خوراکش میشود مصرف مواد و دستوراتی که به عقل میدهد عقل نمیتواند فرماندهی کند و دستورات را برسی کند که معقول است یا نامعقول و پیام را به جسم ارسال میکند و جسم‌هم انجام میدهد.

نفس شامل سه مرحله تکاملی میباشد :

مرحله اول نفس اماره (نفسی که امر میکند):در این مرحله انسان درگیر انجام خواسته های نا معقولش است و هیچ قدرت تصمیم گیری ندارد چون نفس او امر‌میکند که آن چیز را میخواهم و عقل و جسم شخص مبجور به اجرای‌ان است و هیچ نا رضایتی یا ناراحتی در این مرحله ندارد ،که نفس اماره آخرین مرحله تکاملی حیوانیست و اولین مرحله تکاملی انسانیست یعنی انسان در این مرحله مانند یک حیوان غریزی عمل میکند مثل یک گوسفندی که هر جا برسد علف ببیند آن را میخورد نه ناراحت میشود نه توجه میکند که صاحب‌آن کیست یا این کار درست است یا نادرست فقط چون گرسنه است میخورد مانند حیوانات درنده که هیچ رهمی به حیوانات ضعیف تر ندارند در ادامه وقتی نفس آموز ببیند و تربیت شود و تکامل یابد وارد مرحله بعد میشود .

 


مرحله دوم نفس لوامه (نفسی که سرزنش میکند):در این مرحله از نفس انسان زمانی‌که خطایی میکند سریعا پشیمان میشود یعنی‌نفسش او را سرزنش میکند که چرا این کار را انجام دادی در شخص ناراحتی خفیفی ایجاد میشود یا در بعضی افراد شدیدتر و شخص خود را از کاری که کرده سرزنش میکند و سعی میکند که آن را درست کند یا دیگر انجام ندهد و آرام آرام که آموزشها بیشتر شود و تکامل پیدا کند نفس و بیشتر تربیت شود و انسان به نفس خود یعنی به خودش اعتماد کند و اطمینان کامل پیدا کند وارد مرحله بعدی از نفس میشود.

مرحله سوم نفس مطمعنه (نفسی که قابل اطمینان است): که در این مرحله انسان کاملا آموزش دیده و مطمعن است اشنباهی نمیکند که این‌موضوع در هر یک از مراحل زندگی ،کار ،و مسائل متفاوت است یعنی شخصی که در زمینه اعتیاد به نفس مطمعنه رسیده دلیل بر این نیست که در اداره زندگی و مدیریت در محل کارش هم به نفس مطمعنه رسیده یعنی شخص‌در هز زمینه ای باید آموزش ببیند تربیت شود تجربه کسب کند تزکیه و پالایش شود تا بتواند در هر مورد به نفس مطمعنه برسد .

به طور مثال: فردی که اعتیاد دارد و نفس او فقط مصرف مواد را میخواد و آرام آرام با شناخت کنگره و آموزش های آن و راهنمایی های استادان کنگره نفس مصرف کننده مواد تبدیل به نفس های بالاتر میشود و دیگر مواد نمیخواهد و خود را سرزنش میکند که این‌کار اشتباه است و آرام آرام جلو میرود و در صراط مستقیم قرار میگیرد و خود را میشناسد و در آخر سفر بعد گرفتن گل رهایی وارد نفس مطمعنه میشود در زمینه اعتیاد خود.

در ادامه همه عزیزان رهجو مشارکت نمودند و سوالات خود را مطرح نمودند و نگهبان و استاد جلسه سوالات رهجویان را با شرح مثال پاسخ دادند.


تایپ و تنظیم :محمد حیدری لژیون ۲۴ 
طبقه بندی: مباحث هفتگی لژیون،
برچسب ها: درمان اعتیاد، وب لژیون آقای فریدون جنابی، کنگره ۶۰، جلسات هفتگی لژیون ۲۴، جهانبینی ۱،

تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1396 | 09:30 ق.ظ | نویسنده : لژیون کمک راهنما جنابی | نظرات شما عزیزان

حسن مددپور
چهارشنبه 25 مرداد 1396 11:12 ب.ظ
محمدعزیز خیلی زحمت کشیدی من به نوبه خودم ازشما که باتلاش مستمروعشق بی عوض پیگیردرج مطالب وموضوعات لژ یون24دراین وبلاگ هستید مراتب قدردانی وارادت خودم رامعروض میدارم محمدجان شما مصداق بارز چشمه های جوشان ورودهای خروشان هستی که رسیدن به اقیانوس کمترین پاداش حق تعالی برای شما خواهدبود به امید رهایی یاحق
پاسخ لژیون کمک راهنما جنابی: سلام حسن جان ممنونم من هم از شما تشکر میکنم که مارا یاری میکنید در این راه پایدار باشی
فریدون جنابی
چهارشنبه 25 مرداد 1396 10:22 ب.ظ
بااحترام...امروز جلسه پرانرژی را داشتیم از نگهبان و دبیر جلسه تشکر و همچنن از سایر افراد لژیون جهت مشارک خوبشان تشکر و از نظم و پوشیدن پیراهن سفید در کنگره شاد شدیم سربلند باشید ....یاعلی
پاسخ لژیون کمک راهنما جنابی: سلام ممنونیم از‌شما استاد عزیز .این نتیجه زحمات شماست موفق و پیروز باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  • paper | چاله | قدس