تبلیغات
درمان اعتیاد وب لژیون آقای فریدون جنابی - نوشتار (اگر قدرت فکر کردن و تعقل نبود همه‌چیز بی‌معنا می‌شد)
تفکر و تذکر 


به نام قدرت مطلق الله


تفکر لغتی است عربی بر وزن تفعل که اسم یا صفت مفعولی است یعنی اینکه کار یا عملی انجام‌شده و شخص یا گروهی فاعل یا انجام دهنده آن بوده یا هستند.

فکر و تفکر استارت و شیرازه هر کار و عملی است، برای انجام دادن کار و به وجود آوردن ساختاری (چیزی که ساخته‌شده و به وجود آمده است)باید شخص و یا اشخاصی راجع به چگونگی آن فکر کرده و نقشه راه را ترسیم نمایند.

مهم‌ترین صفت انسان قدرت فکر و اندیشه است، فلسفه وجود انسان برای فکر کردن است. 

چراکه غیرازاین باشد انسان با سایر موجودات تفاوتی نداشت، در آن صورت تمام اعمال خود را بر اساس غریزه انجام می‌داد زیرا دارای قدرت فکر و انتخاب نبود و برای انجام اعمال خود نیز هیچ مسئولیتی نداشت پس جهان آخرتی نیز نبود که از انسان سؤال و جواب پرسیده شود که چگونه و چرا عمر خود را سپری نمودی.

اگر قدرت فکر کردن و تعقل نبود همه‌چیز بی‌معنا می‌شد. بدون شک جهان مادی مثل جنگل می‌ماند که هر موجودی که قدرت بیشتری دارد پیروز میدان است و می‌تواند حاکم باشد.

اگر انسان قدرت فکر کردن نداشت موجودی بسیار وحشتناک می‌شد، چون در درون ما نیرویی وجود دارد تمام‌نشدنی و آن نفس و خواسته‌های اوست که عقل و تفکر آن را به زنجیر می‌کشد و مهار می‌کند.

اگر فکر، اندیشه و عقل نبود اعمالی از انسان سرمی زد که تابه‌حال از هیچ موجودی سر نزده است.اولین چیزی که به نظر می‌رسد در صورت نداشتن فکر به‌شدت مهارنشدنی می‌بود قدرت شهوت انسان است ما با محارم خود نمی‌توانیم ازدواج کنیم زیرا به‌واسطه قدرت تفکر، تشخیص می‌دهیم که این عمل حرام و ازنظر علمی ثابت‌شده است که انسان‌هایی که از این نوع ارتباط به وجود می‌آیند اگر نقص جسمانی نداشته باشند نقص عقل و اندیشه دارند و موجوداتی سرکش، بی‌عاطفه و جنایتکار خواهند شد حتی زمانی که انسانی از رابطه نامشروع متولد بشود همین خاصیت را دارد.

در مقابل و هم‌ردیف یا مترادف تفکر کلمه تذکر وجود دارد که هم‌وزن تفکر است. 

تذکر یعنی به یادآوردن مطلب برای خود و دیگران، اما چه کسی می‌تواند به خود و دیگران تذکر بدهد؟

قطعاً هرکسی نمی‌تواند دارای چنین صفتی باشد مگر اینکه یک سری پارامترها و راه‌ها و مشقت‌ها را تجربه کرده باشد و به مرحله یا مراحلی از تزکیه نفس رسیده باشد تا بتواند با کلام و عمل خود در دیگران تأثیر گذارد در غیر این صورت سخن و عمل او بیهوده خواهد بود.

من اگر به آنچه می‌گویم خودم نیز عمل نمایم و دیگران نیز به من اعتماد کرده و تأثیر عمل و کلام خود را در رفتار آن‌ها می‌توانم مشاهده کنم و نقش تذکر را در تغییر رفتار،کردار و گفتار دیگران حس  نمایم و خود نیز لذت ببرم


هر چه گفتیم جز حکایت دوست

در همه عمر از آن پشیمانیم

سعدیا بی‌وجود صحبت یار

همه عالم به هیچ نستانیم


تهیه و تنظیم : محمد حیدری لژیون۲۴
طبقه بندی: مقالات و نوشتارهای مسافر محمد حیدری،
برچسب ها: وب لژیون آقای فریدون جنابی، درمان اعتیاد، تفکر، معنی لغوی تفکر، فکر کردن،

تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1396 | 10:37 ق.ظ | نویسنده : لژیون کمک راهنما جنابی | نظرات

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

  • paper | چاله | قدس